Péče o pokožku těla: 8 triků pro lepší vzhled
Péče o pokožku?
Stále více se o tom mluví a stále více lidí věnuje své pokožce mnohem více pozornosti než dříve, ale pozor.
Je smutné, že péče o pokožku u většiny lidí začíná na čele a končí těsně nad krkem.
Patříte do této skupiny?
Pokud je vaše odpověď ano, pamatujte, že je to velká škoda. Naštěstí s pomocí správných informací dokážeme rychle otočit situaci ve váš prospěch.
Podívejte …
Proč by krásná pleť měla zdobit pouze váš obličej, když zdravá, zářivá a hedvábně jemná pokožka může zdobit i jiné části těla?
A to vše díky extrémně jednoduché strategii, jejíž hlavní část představuje jediný prvek.
Tak to je.
Věc je ve skutečnosti velmi jednoduchá.
Mozaika, která zajišťuje zářivou a zdravou pokožku, se skládá z těchto částic:
- jemný sprchový gel,
- peeling,
- hydratační krém a
- krém s ochranným faktorem 30+ (SPF)
Co to přesně znamená v praxi, prozrazuje následujících osm pečlivě vybraných tipů pro krásnou pokožku po celý rok – ať už je to v zimní nebo plavkové sezóně.
OBSAH:- PRVNÍ KROK KE ZDRAVÉ POKOŽCE
- EXFOLIACE PRO ZÁŘIVOU POKOŽKU
- SVĚŽÍ POKOŽKA JE HYDRATOVANÁ POKOŽKA
- I NOHY POTŘEBUJÍ PÉČI
- NEVYHAZUJTE NEOBLÍBENÉ VÝROBKY
- CHRAŇTE SE PŘED SLUNCEM
- PĚKNÉ OPÁLENÍ BEZ POŠKOZENÍ
- FAVORIT MEZI KRÉMY
PRVNÍ KROK KE ZDRAVÉ POKOŽCE
Prvním krokem ke zdravé pokožce je také první krok v jakékoli rutinní péči o pokožku – čištění.
Proto následuje několik prvních otázek souvisejících s touto praxí ...
Stále používáte dráždivá mýdla a gely, které obsahují sulfáty, jenž vaši pokožku zbytečně vysušují a okrádají ji o její přirozenou vlhkost?
Také je vaše pokožka po sprchování od neúprosně horké vody vždy červená?
Jak dlouho již používáte vaši sprchovou žínku nebo houbičku?
Už dva týdny se nemilosrdně utíráte do sucha stejným ručníkem?
Pokud jste se ve všech těchto otázkách našli, pak pro vás máme skvělou zprávu – s našimi tipy bude vaše pokožka již po prvním sprchování v mnohem lepší kondici.
Začneme teplotou vody.
Horká voda poškozuje kožní bariéru – bariéru, která brání vstupu bakterií a nečistot a zadržuje v pokožce vlhkost. Změnou číslo 1 je tedy sprchování teplou nebo vlažnou vodou. Abyste se zbavili mytí nadměrně horkou vodou, doporučujeme během sprchování postupně snižovat teplotu vody, abyste dosáhli příznivé teploty pro vaši pokožku.
Většina sprchových gelů obsahuje sulfáty, jejichž hlavní úlohou je pouze bohatá pěna. Sulfáty i parfémy namáhají pokožku a jsou zvláště nebezpečné v případě, pokud je suchá a citlivá.
Řešení je jednoduché – pokud je to možné, volte vždy jemné sprchové gely bez sulfátů a parfemace.
Prozradíme další tajemství, které není mnohdy prováděno: pokud nevykonáváte nadměrnou fyzickou práci, nemusíte pokaždé mydlit celé tělo.
Ve většině případů postačí použití gelu pouze na mytí podpaží, intimních partií a mytí nohou, což prosazují i dermatologové, protože se tak vyhnete zbytečnému smývání přirozených hydratačních faktorů z pokožky. Pokud používáte vlasový kondicionér, pak opravdu důkladně opláchněte zbytky z horní části těla, abyste zabránili podráždění pokožky a tvorbu akné.
Třetí věcí je použití různých houbiček nebo „luf“ na mytí. Pravděpodobně neslyšíte poprvé, že jsou výbornou živnou půdou pro bakterie a plísně, které na svém těle rozhodně nechcete. Pokud je pro vás těžké se houby vzdát, navrhujeme zvolit lepší alternativu – sprchové utěrky, které lze po každém použití vyprat v pračce.
Důležitá je také pravidelná výměna ručníku a šetrné osušení poklepáním, agresivní drhnutí si raději šetřete na mytí nádobí.
EXFOLIACE PRO ZÁŘIVOU POKOŽKU
Exfoliace resp. peeling neboli odstranění odumřelé kůže je klíčovou součástí péče o jemnou pokožku. Peeling provádějte 1 až 3krát týdně – v závislosti na citlivosti vaší pokožky.
Vybrat si můžete z mnoha metod, nemusíte se omezovat jen na jednu. Jen to nepřehánějte – příliš častý peeling může rychle poškodit zdravou kožní bariéru.
Mechanický a fyzický peeling jsou nejčastější metody. To zahrnuje všechny cukrové, kávové a slané peelingy, rukavice a různé tělové kartáče.
Náš skromný názor je, že peeling kvalitní rukavicí je ze všech výše uvedených zdaleka nejlepší, protože je to nejjednodušší způsob, jak zajistit rovnoměrný peeling celého těla.
Fyzický peeling se také doporučuje před holením a den nebo dva po holení, abyste se zbavili nepříjemných zarostlých chloupků.
Další metodou je chemický peeling, který uvolní vazby mezi kožními buňkami a šetrně odstraní odumřelé buňky. Je dostupný ve formě krémů, pleťových vod nebo sprchových gelů (pokud používáte gel, smyjte jej až po 2-5 minutách aplikace).
V chemickém peelingu se nejčastěji používají kyseliny (mléčná, glykolová, salicylová) a enzymy (papaja, ananas). Pro svou jemnost se doporučují zejména pro citlivou pokožku. Mastná pokožka resp. pokožka náchylná k akné bude s kyselinou salicylovou mimořádně spokojená, protože má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a také rozpouští tuk/maz.SVĚŽÍ POKOŽKA JE HYDRATOVANÁ POKOŽKA
Také vás učili, že mastná pokožka nepotřebuje hydratovat? To je však mylná informace. Každá pokožka potřebuje a zaslouží si kvalitní hydratační péči.
Pro hydrataci pokožky je k dispozici mnoho produktů, které jsou rozděleny do čtyř kategorií:
- Gely – “nejlehčí” zvlhčovače, které obsahují hodně vody a žádný olej;
- tělová mléka – většinou na vodní bázi, s trochou oleje;
- krémy – obsahují zpravidla stejné množství oleje i vody a
- oleje – obsahují většinou olej a jen trochu nebo žádnou vodu.
Jak vidíte, produkty se liší ve svém složení především obsahem vody a oleje. Jsou také seřazeny od nejméně po nejvíce zvlhčující. Nedoporučuje se používat gely bez použití jiných zvlhčovačů, protože nejsou nejúčinnější v zabránění odpařování vody z pokožky (transepidermální ztráta vody).
Pro ty s mastnější pokožkou bude nejvhodnější složení tělových mlék a krémů, protože řada z nich je v dnešní době vyrobena tak, aby se do pokožky rychle vstřebaly a nemastily ji.
Pokud vás trápí velmi suchá pokožka, rozhodně používejte vydatné krémy a oleje, které pokožku účinně hydratují a udrží v ní vlhkost.
Do tělového oleje nebo krému můžete také přidat vyživující čistý olej nebo jej můžete aplikovat jako poslední krok péče o tělo.
Extra tip: Po holení doporučujeme nanést zklidňující gel z aloe vera a vydatnou vrstvu oblíbeného hydratačního krému.
Nejlepší složky pro zdravou a hydratovanou pokožku jsou:
- ceramidy,
- mastné kyseliny (také triglyceridy),
- cholesterol,
- glycerin,
- aloe vera,
- pantenol,
- oleje a másla,
- kyselina hyaluronová,
- niacinamid a
- peptidy.
I NOHY POTŘEBUJÍ PÉČI
Co oči nevidí, srdce nebolí? Nedovolte, aby se to týkalo vašich nohou. Kvalitní péči si za svou tvrdou práci rozhodně zaslouží.
Proces může být velmi jednoduchý ...
- Teplá koupel, do které lze zařadit koupelovou sůl/pěnu s epsomskou solí nebo jen jedlou sodou. Nejjednodušší způsob péče o nohy je hned po koupeli (peeling, stříhání nehtů atd.).
- Ztvrdlou kůži odstraníme peelingem. Jednou za dva měsíce dopřejte svým nohám kyselý peeling – ten najdete v obchodě v podobě speciálních ponožek. Minimálně 3x týdně také peeling pemzou nebo pilníkem či jiný mechanický peeling.
- Pro úžasně hebká chodidla naneste každý večer po sprchování na vlhkou pokožku vydatnou vrstvu bohatého hydratačního krému a noste bavlněné ponožky. Dobrý změkčující účinek bude mít jakýkoliv krém, my doporučujeme nejlépe krém na nohy s ureou.
- Zdraví nehtů je také důležité. Pro snazší zastřihování si můžete nohy nejprve namočit a poté nehty zarovnat. Během sprchování očistěte oblast nehtů kartáčkem a po sprše o nehtovou kůžičku pečujte hydratačním krémem nebo olejíčkem na nehty s obsahem vitamínu E.
NEVYHAZUJTE NEOBLÍBENÉ VÝROBKY
Máte doma celou hromadu přípravků na péči o obličej, na které se akorát práší? Nečekejte, až jim skončí datum spotřeby a poletí do odpadkového koše! Co je dobré na obličej, je dobré i na tělo. Pokožka těla je méně reaktivní a lépe snáší nové přípravky.
- Zklidňující tonery – použijte je po holení nebo depilaci pro rychlé zklidnění a hydrataci.
- Vitamín C – skvělý na dekolt a ramena, kde se často začínají objevovat první pigmentové skvrny.
- Kyselina hyaluronová – prémiová složka pro zvlhčení pokožky krku a dekoltu.
- Mírné retinoidy – mohou pomoci snížit výskyt strií, vrásek, akné a hyperpigmentace.
- Kyseliny - peeling před holením, peeling na nohy a řešení akné po celém těle.
Naším nejlepším doporučením je nanášet na krk, dekolt a ruce produkty, které běžně používáte na obličej – zejména hydratační séra, krémy a produkty SPF. Zmíněné části těla jsou nejvíce vystaveny vnějším vlivům, proto jsou mezi prvními, které vykazují známky poškozené pokožky a stárnutí.
Na pokožku těla můžete nanést téměř jakýkoliv krém, pleťovou vodu nebo čistící gel a dopřát si tak trochu hýčkání, pokud vaše pokožka nesnese určitou složku nebo přípravek.
CHRAŇTE SE PŘED SLUNCEM
Spáleniny, bolestivá, suchá a povislá kůže, pigmentové skvrny … Jak si s tím můžeme poradit? Faktem je, že nadměrné opalování poškozuje pokožku téměř nenávratně. Je pravda, že bez slunce naše pokožka nedokáže produkovat potřebný vitamín D, ale víte, kolik slunce vlastně potřebujeme k výrobě uvedeného vitamínu?
Odpověď je …
10 – 30 minut, několikrát týdně.
Určitě se nepotřebujeme opalovat dlouhé hodiny, proto se můžete bez obav před sluncem chránit - pokrývka hlavy, sluneční brýle, volné oblečení a nakonec i použití krému s ochranným faktorem 30 a více.
V létě nezapomínejte věnovat zvýšenou pozornost svým nohám a chodidlům, protože kůže v těchto partiích je navíc vystavena slunečnímu záření a dalším vnějším vlivům díky nošení otevřené obuvi.
PĚKNÉ OPÁLENÍ BEZ POŠKOZENÍ
Kdo říká, že bez „smažení“ na slunci není krásná barva? Přirozeného vzhledu opálené pokožky dosáhnete také pomocí samoopalovacích krémů a mlék nebo návštěvou salónu, kde provádějí samoopalovací nástřik (tzn. spray tan). Spray tan je odolnější metoda – samotná procedura trvá asi 30 minut a vydrží 7 až 10 dnů.Pro udržení opálení je třeba aplikovat zhruba jednou týdně samoopalovací krém.
Přestože jsou poslední dva způsoby mnohem bezpečnější než ležení na slunci, stále není moudré to přehánět. Aktivní složkou samoopalovacích přípravků je dihydroxyaceton (DHA), který způsobuje oxidační stres. Dlouhodobé užívání těchto přípravků tak způsobuje předčasné stárnutí, vrásky a hyperpigmentaci.
Se svým odstínem pleti je tedy nejlepší se co nejdříve smířit, i když jsme „bílí jako stěna“.
FAVORIT MEZI KRÉMY
První místo mezi hydratačními krémy bezesporu patří hedvábně lehkému krému Golden Tree Bloom, který obsahuje pro pokožku šetrné složky se zklidňujícím, regeneračním a hydratačním účinkem.
Díky svému propracovanému složení vyhovuje každému bez ohledu na věk a typ pleti. Jeho účinky si užijí mladí i staří, se suchou či mastnou pokožkou.
Doporučujeme aplikovat každý den, hned po koupeli nebo sprše – jedno balení Golden Tree Bloom tak můžete používat až dva měsíce.
S aplikací si vaše pokožka vychutná široký výběr těch nejlepších aktivních látek:
- Niacinamid – jeden z nejlepších vitamínů pro zdravou bariéru pokožky. Pozitivně působí na zmírnění akné, zarudnutí a atopické dermatitidy a také pomáhá předcházet nadměrnému maštění pokožky.
- Probiotika – ovlivňují rychlost a kvalitu obnovy pokožky, což znamená posílenou kožní bariéru a lepší zdraví pokožky.
- Vitamín C – jeden z nejsilnějších antioxidantů. Chrání před poškozením UV zářením, zesvětluje pigmentové skvrny a stimuluje tvorbu kolagenu.
- Kyselina hyaluronová – zadržuje vodu, pomáhá udržovat vlhkost a pružnost pokožky.
- AcquaCell – speciální kombinace výtažků z jablečné slupky, čočky a slupky melounu. Prokazatelně hydratuje pokožku až 24 hodin po aplikaci.
- Aloe vera – vynikající pro regeneraci a zklidnění pokožky s protizánětlivými a antibakteriálními složkami.
Podle našeho názoru Golden Tree Bloom snadno najde místo na každé poličce. Dopřejte svému tělu něco opravdu dobrého a přesvědčte se sami o mimořádných výsledcích jednoho z nejlepších tělových krémů.