Pigmentové skvrny – jak zabránit jejich vzniku?
Také váš obličej najednou „zdobí“ hnědé pihy, které nemizí ani v chladnějších měsících roku?
A přestože na dotek nejsou bolestivé, ani nezpůsobují nepříjemný pocit (svědění, ...), mohou mít negativní vliv na vaši náladu, pohodu a v konečném důsledku i na vaše sebevědomí.
Většina milovníků slunce se však s touto situací setká alespoň jednou v životě, protože právě sluneční paprsky způsobují hyperpigmentaci v největší míře.
Pokud neznáte správné řešení, při nadměrném a dlouhodobém vystavování se slunečním paprskům se tyto pihy stávají bohužel trvalým doplňkem vašeho obličeje, resp. pokožky.
Mnozí považují tyto skvrny za nevyhnutelný znak stárnutí a menší nepříjemnost, kterou nelze odstranit, i když se často stává, že právě výskyt slunečních skvrn má negativní vliv jak na sebevědomí, tak na náladu jednotlivce.
Proto je tak velmi důležité si uvědomit, že nejste zdaleka bez možností.
Určitě neplatí, že jsou tyto pigmentové skvrny trvalé, čemuž věří většina lidí.
Existují řešení, se kterými se můžete slunečních skvrn téměř zcela zbavit, nebo alespoň časem omezit jejich tvorbu.
Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Dobrou zprávou je, že prevencí vzniku pigmentových skvrn ovlivňujete i celkový zdravotní stav pokožky a dokonce předejdete předčasnému stárnutí a snížíte riziko rakoviny kůže.
OBSAH:- CO JSOU PIGMENTOVÉ SKVRNY?
- PŘÍČINY VZNIKU
- PIGMENTOVÉ SKVRNY NEBO MELASMA?
- CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY?
- PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ
CO JSOU PIGMENTOVÉ SKVRNY?
Sluneční skvrny (neboli solární lentigo) se projevují jako hnědé skvrny na pokožce. Ve většině případů si jich nejprve všimnete na obličeji, rukou, ramenou a dekoltu a také na horní části chodidel a nohou - to jsou oblasti, které jsou nejčastěji vystaveny slunci, ale ne vždy dostatečně chráněny.
Kromě vrásek a poškozené pokožky je solární lentigo jedním z prvních příznaků fotostárnutí (předčasné stárnutí pokožky v důsledku nadměrného pobytu na slunci).Stejně jako jiné následky fotostárnutí se skvrny ze slunce mohou začít objevovat v životě velmi brzy. Někteří lidé se s touto nepříjemností setkávají již před 30. rokem věku, jiní až po 60. roce, proto se pro solární lentigo často používá hovorový výraz - stařecké skvrny.
Skvrny ze slunce v podstatě nejsou pro vaše zdraví nebezpečné. Škodí hlavně psychické pohodě, protože máte pocit, že vám kazí vzhled, nicméně trochu více opatrnosti je přesto na místě.
Doporučujeme vám navštívit dermatologa a nechat se preventivně vyšetřit, zda se za slunečními skvrnami neskrývá zhoubný melanom (kožní nádor tvořený pigmentovými buňkami, u kterých dochází ke změnám).Nezapomínejte pravidelně sledovat podezřelé kožní skvrny a znaménka - zejména pokud trávíte hodně hodin na slunci nebo v soláriu.
Pokud si všimnete znaménka, které má některý z následujících znaků, může to být známkou toho, že se jedná o maligní změny...
- Asymetrie (normální znaménka jsou obvykle kulatá a symetrická).
- Okraje melanomu jsou nepravidelné nebo rozmazané.
- Barva (na rozdíl od normálních znamének nejsou maligní znaménka jednobarevná, ale obsahují různé odstíny hnědé, černé nebo dokonce červené a bílé pigmentace).
- Příznakem melanomu může být změna velikosti znaménka nebo znaménko v průměru větší než 6 mm.
- Změna vzhledu znaménka v průběhu několika týdnů nebo měsíců může naznačovat závažnější problém. Pokud si všimnete krvácení, svědění nebo šupinatění, návštěvu dermatologa neodkládejte.
PŘÍČINY VZNIKU
Za solární lentigo je přímo zodpovědné dlouhodobé vystavení ultrafialovým paprskům, ať už při opalování nebo pravidelných návštěvách solária. UV světlo urychluje produkci melaninu – pigmentu, který dodává pokožce její barvu.
V mladším věku je výsledkem tohoto procesu opálení, časem se ale vlivem nadměrné a nerovnoměrné tvorby melaninu objevují sluneční pihy na nejviditelnějších částech těla.
Nezapomeňte, že jakékoli opálení nebo spálení již znamená poškození pokožky.
Vzhledem k tomu, že poškození způsobené UV zářením je kumulativní, tělo ho nemůže zcela odstranit, proto se účinky UV záření mohou projevit až dvě desetiletí poté, co jsme se spálili.
PIGMENTOVÉ SKVRNY NEBO MELASMA?
Ne každé zbarvení kůže je sluneční skvrna. Hyperpigmentace je souhrnný název pro různé typy nerovnoměrné pigmentace v kůži.
Nejběžnější jsou:
- pigmentové skvrny, které vznikají dlouhodobým nadměrným působením UV záření;
- melasma (větší pigmentové skvrny na tvářích, čele, nosu a horním rtu), která se často vyskytuje u žen. Hlavní příčinou jsou hormonální změny (těhotenství, menopauza, užívání antikoncepčních pilulek), ale svou roli hraje i stres a genetika, stav ještě zhoršuje vystavení slunečnímu záření;
- pozánětlivé skvrny (neboli pozánětlivá hyperpigmentace) jsou důsledkem poškození nebo zánětu kůže - mezi nejčastější patří hyperpigmentace kvůli akné.
Pozánětlivou hyperpigmentaci poznáte snadno a v zásadě hned víte, co je důvodem. Trochu obtížnější je pak rozlišit melasmu a skvrny ze slunce.
Před jakýmkoliv zásahem je klíčové vědět, do čeho se pouštíte. Některé zákroky proti slunečním skvrnám mohou totiž melasmu výrazně zhoršit - proto neustále zdůrazňujeme, jak důležitá je návštěva dermatologa.
CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY?
Solární lentigo nelze domácí péčí zcela odstranit – pro nejlepší výsledky je nutné obrátit se na specialisty.
Většina dermatologů se při odstraňování pigmentových skvrn spoléhá především na tři typy neinvazivních kosmetických zákroků, které jsou prakticky bez vedlejších účinků a nevyžadují žádnou speciální rekonvalescenci...
1. LASER
Úzkým paprskem světla o specifické vlnové délce se zahřívá pigment melanin, čímž se ničí pigmentové buňky, které se přesouvají na povrch kůže a během několika dní jsou z povrchu kůže odstraněny. Výsledkem je zářivá a rovnoměrná pleť. Počet laserových ošetření závisí na stupni pigmentace.
2. KRYOTERAPIE
Jedná se o odstranění pigmentace pomocí zmrazeného tekutého dusíku. Po ošetření se objeví zarudnutí a později se mohou vytvořit strupy. Pigmentace zmizí přibližně do 10 dnů po kryoterapii.
3. CHEMICKÝ PEELING
Peelingy jsou považovány za nejdostupnější metodu k odstranění solárního lentiga. Různé kyseliny (glykolová, salicylová, trichloroctová atd.) způsobují odlupování postižených vrstev kůže. Ošetření lze opakovat každých několik týdnů nebo jednou za 3-6 měsíců v závislosti na hloubce peelingu.Chladnější měsíce jsou ideální pro návštěvu dermatologa, protože pokožka je po těchto ošetřeních podrážděná a následně citlivější na slunce.
PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ
Jakékoli luxusní ošetření bude zbytečné, pokud bude vaše pokožka i nadále vystavena neúprosným slunečním paprskům. Chcete-li mít zdravou a zářivou pokožku, dodržujte především tato tři pravidla...
- Vyhýbejte se slunci mezi 10. a 17. hodinou, kdy je UV záření nejsilnější.
- Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30+ - kromě obličeje (stačí ¼ lžičky opalovacího krému) nezapomeňte chránit i krk, paže a nohy.
- Chraňte se pokrývkou hlavy a vhodným oblečením, na ochranu očí nezapomeňte na sluneční brýle.
Další pigmentaci můžete zabránit také začleněním specifických složek do vaší stávající rutiny péče o pleť. Kromě exfoliačních kyselin (glykolová, mléčná, salicylová) doporučujeme následující účinné látky:
- Alfa arbutin – omezuje působení enzymu tyrozinázy, který je zodpovědný za tvorbu melaninu, čímž pomáhá při odstraňování pigmentace a zabraňuje vzniku nových pigmentových skvrn.
- Kyselina azelaová – známá zejména pro svou neuvěřitelnou schopnost redukovat zarudnutí. 15 až 20% koncentrát potlačuje působení enzymu tyrozinázy a pomáhá zmírnit hyperpigmentaci.
- Kyselina retinová – zlatý standard pro anti-aging a sjednocení tónu pleti. Při používání je třeba o něco větší opatrnosti, protože může způsobit podráždění pokožky.
- Niacinamid – redukuje rozšířené póry a zlepšuje nerovnoměrný vzhled pleti. Stimuluje tvorbu ceramidů v pokožce - čímž přispívá k lepší hydrataci a redukci vrásek.
- Hexylresorcinol – antioxidant, který zabraňuje rozkladu kolagenu a chrání pokožku před volnými radikály. Studie prokázaly, že při odstraňování hyperpigmentace je v kombinaci s niacinamidem extrémně účinný.
SÉRUM PROTI PIGMENTOVÝM SKVRNÁM
Na odstranění slunečních a pigmentových skvrn na pokožce existuje jednoduché domácí řešení, o kterém mnoho lidí neví.
Golden Tree Spotless je přírodní anti-pigmentační ošetření, které svým působením pomáhá eliminovat pigmentové skvrny.- Potlačuje působení “pigmentačního” enzymu, který způsobuje tvorbu skvrn, flíčků a pih.
- Zabraňuje nadměrné tvorbě melaninu.
- Pomáhá redukovat viditelnost i těch nejodolnějších stařeckých skvrn.
- Zajišťuje mladistvý, zářivý a rovnoměrný tón pleti.
Golden Tree Spotless je unikátní receptura, která se zaměřuje na samotnou příčinu vzniku stařeckých skvrn, pih a jiných pigmentových skvrn a zklidňuje a napravuje již vzniklá poškození.
Na rozdíl od většiny výrobců, kteří ve svých krémech používají zastaralé, levné a neověřené složky, jsme v receptuře Golden Tree Spotless spojili osvědčené a patentované složky, u nichž je vědecky prokázáno, že pomáhají eliminovat stařecké, tmavé skvrny a jiné pigmentové skvrny.
A nejen to...Mnoho výrobců, kteří tvrdí, že jejich produkty zesvětlují pokožku, používá přísady, které způsobují podráždění, suchou pokožku a zarudnutí.
My jsme se postarali o to, aby sérum Spotless vaši pokožku nedráždilo.Do složení jsme zahrnuli také složky, které pokožku zklidňují, zatímco tři hlavní složky (alfa arbutin, hexylresorcinol a niacinamid) zajišťují, že budou stařecké skvrny, pihy a flíčky týden co týden méně vidět.
Největším rozdílem mezi Golden Tree Spotless a ostatními značkami je samozřejmě cena, která je ve srovnání s konkurenčními produkty výrazně příznivější.
Takzvané „luxusní“ značky si za své produkty běžně účtují 5000 Kč nebo více ...
Dnes však můžete získat měsíční zásobu séra proti stařeckým pihám, flíčkům a pigmentovým skvrnám - Golden Tree Spotless, jen za zlomek této částky. Pokud se rozhodnete pro více kusů, pak je vaše investice ještě nižší.
Vyzkoušejte Golden Tree Spotless zcela bez rizika. Pokud na vás do 60 dnů neudělá dojem, jednoduše nám vraťte prázdný obal a my vám vrátíme peníze v plné výši – do posledního centu.