Co je mikrobiom a jak ovlivňuje PCOS?
Bolesti hlavy, aknózní pleť, hromadění přebytečného tuku, vypadávání vlasů, nepravidelná menstruace...
To všechno jsou příznaky, které k překvapení mnohých mohou úzce souviset s …
S těmi, které se nachází uvnitř organismu.
I když si to pravděpodobně neuvědomujete, faktem je, že vaše tělo je považováno za skutečné království mnoha mikroorganismů.
Že je to pravda, potvrzuje i fakt, že ve chvíli, kdy čtete tento příspěvek, jsou ve vašem organismu přítomny desítky trilionů různých mikrobů.
A nejen to.
K překvapení mnohých je těchto mikrobů, respektive mikroorganismů, dokonce několikrát více než všech buněk, které jinak tvoří vaše tělo.
Trochu bláznivá a nečekaná skutečnost, že?
Ale nebojte se.
Vězte, že přítomnost mikroorganismů ve vašem těle je nejen normální, ale také nezbytná, protože představují nepostradatelnou součást mnoha procesů ve vašem organismu.
Je však pravdou, že to vše platí pouze do okamžiku, kdy jsou různé přítomné mikroorganismy, které jsou v zásadě považovány za prospěšné, v rovnováze.
V případě narušené rovnováhy mohou nastat výrazné problémy.
Mimo jiné také:
- bolesti hlavy,
- aknózní pleť,
- hromadění přebytečného tuku,
- vypadávání vlasů,
- nepravidelná menstruace,
- nízké libido,
- nedostatek energie,
- výkyvy nálad …
A tomuto důležitému tématu budeme tentokrát věnovat trochu více pozornosti …
Mikroskopické organismy, které žijí ve vašem těle, hrají důležitou roli ve vaší:
- pohodě,
- sebevědomí,
- vztahu a koneckonců také při
- tvaru vašeho těla.
Proto je nejvyšší čas vzít věci do svých rukou.
Za největší symbiotický ekosystém v lidském těle je považován střevní mikrobiom, kde se nachází nejvíce mikroorganismů (bakterie, viry, plísně …).Ve výsledku to znamená, že právě střevní mikrobiom má nejvýznamnější vliv na vaši pohodu a tvar těla.
Právě vzhledem k tomu, že ovlivňuje tak velké množství procesů, získala střeva název “náš druhý mozek”.
Nesmíte však zapomínat, že mikroby či mikroorganismy žijí i v jiných částech těla – najdeme je v uších, nose, ústech, očích, pochvě, močových cestách …
A stejně tak mikroby pokrývají výraznou část vaší pokožky.
Aby váš střevní mikrobiom fungoval optimálně – tedy chránil vaše tělo a pomáhal vám dosáhnout dobrého pocitu, je důležité, aby byla mezi mikroorganismy nastolena rovnováha.
Více o tomto níže …
OBSAH:CO JE TO MIKROBIOM?
Pro začátek trochu podrobněji o tom, co je to mikrobiom a jak se vyvíjí …
Jak jsme již zmínili, mikrobiom je komplexní ekosystém bakterií, virů, hub a dalších mikroskopických organismů, které žijí v těle, včetně kůže.
Jako zajímavost je vhodné zdůraznit, že jde o systém, který je stejně jako otisk prstu jednotlivce zcela unikátní.
V praxi to znamená, že žádní dva jedinci na světě nemají úplně stejné složení mikrobiomu.
Mimo jiné proto, že mikrobiom se spoluvytváří a přizpůsobuje životnímu stylu jedince. Počet mikrobů i samotná rozmanitost závisí na:
- genetice,
- okolí, v kterém se jedinec zdržuje,
- stravovacích návycích,
- množství spánku,
- úrovni stresu …
Novorozenec přichází do kontaktu s prvními bakteriemi již na cestě porodními cestami, později konzumací mateřského mléka.
Jakmile kojenec začne konzumovat klasické potraviny, rozmanitost mikrobiomu se dále zvyšuje, až dosáhne konečného složení v rané dospělosti.
VÝZNAM A FUNKCE MIKROBIOMU
Všechny výše uvedené skutečnosti přidávají další hodnotu k tvrzení, že pouze vyvážený mikrobiom může přispět k pohodě a silnému imunitnímu systému.
Podle odhadů některých odborníků až 90 % všech nemocí souvisí alespoň nepřímo se střevy nebo střevním mikrobiomem, proto je důležité si uvědomit jeho skutečný dopad na váš organismus.
Špatné zdraví střev proto vede k nepohodě i ke špatnému zdravotnímu stavu.
Mluvíme o problémech, jako jsou:
- obezita,
- syndrom zvýšené propustnosti střev,
- artritida,
- demence,
- kardiovaskulární choroby,
- rakovinová onemocnění, i o stále častějším
- syndromu polycystických ovárií (vaječníků) respektive PCOS.
Právě posledně jmenovanému, přirozeně v souvislosti se střevním mikrobiomem, budeme následně věnovat největší pozornost, protože pomocí správné strategie můžete překonat příznaky nejčastěji spojené s PCOS.
To jsou:
- bolesti hlavy,
- aknózní pleť,
- hromadění přebytečného tuku,
- vypadávání vlasů,
- nepravidelná menstruace,
- nízké libido,
- nedostatek energie,
- výkyvy nálad …
Jak přesně je překonat, to prozradíme zanedlouho.
JAKÝ JE ROZDÍL MEZI MIKROBIOMEM A LIDSKOU MIKROBIOTOU?
Vzhledem k tomu, že jsou výrazy mikrobiom a mikrobiota často nesprávně použity, vysvětlíme si nejprve, v čem je rozdíl. Lidský mikrobiom je sdružení celého genomu mikroorganismů v těle. Je to název skupiny organismů nacházejících se v kůži, sliznicích a střevech … Související termín pro mikrobiom je mikrobiota, který charakterizuje pouze mikroorganismy, ale ne jejich genomy.Klíčovým rozdílem mezi mikrobiomem a střevní mikrobiotou je tedy to, že mikrobiota zahrnuje celou populaci mikroorganismů, které osídlují střevo, zatímco mikrobiom se týká genetického složení příslušné mikrobioty.
Střevní mikrobiota je tedy rozsáhlá a komplexní sbírka mikroorganismů, které výrazně ovlivňují zdraví jedince, je také známá jako “střevní mikroflóra”.Střevní mikrobiota pomáhá v mnoha funkcích organismu, jako je např:
- získávání energie z natrávené potravy,
- regulace imunitních funkcí a
- posílení biochemických bariér střeva.
Střevní mikrobiom tedy ovlivňuje trávení, imunitní systém, hormonální rovnováhu a fungování nervového systému. Ovlivňuje celkovou pohodu i funkci mozku, náladu a dokonce i hladinu energie.
Stručně řečeno, střevní mikrobiom ovlivňuje váš imunitní systém, duševní zdraví a metabolismus.JAKÉ JE SPOJENÍ STŘEV A PCOS?
Střevní mikrobiom hraje významnou roli v účinnosti reprodukčního systému po celý život ženy, neboť ovlivňuje i regulaci:
- estrogenu,
- androgenu,
- inzulínu a
- dalších hormonů.
Nerovnováha mikrobiomu jde ruku v ruce s mnoha zdravotními stavy, jako jsou těhotenské komplikace, PCOS, endometrióza a dokonce rakovina.
Z výše jmenovaných je nejrozšířenější syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS.
Navzdory skutečnosti, že je to u žen extrémně častý jev, přesná příčina syndromu zůstává neznámá …
V každém případě má na vznik PCOS vliv více faktorů – od genetických po environmentální. Nejnovější výzkum ale ukazuje, že vývoj PCOS významně ovlivňuje i střevní mikrobiota.Pohlavní hormony a mikrobiota spolu totiž úzce souvisí.
Na jedné straně koncentrace pohlavních hormonů ovlivňuje druhové složení mikrobioty a na straně druhé ovlivňuje mikrobiota hladinu pohlavních hormonů v organismu.
Ženy, které bojují se syndromem polycystických vaječníků, mají ve většině případů specifické složení mikrobiomu.Vaginální mikrobiom u žen se syndromem polycystických vaječníků se obvykle vyznačuje nízkým obsahem bakterií Lactobacillus a vysokým množstvím prozánětlivé mikroflóry, což zvyšuje riziko infekce a pravděpodobnost nežádoucích reprodukčních problémů, jako je neplodnost a ukončení těhotenství.
Ve výzkumu se u žen se syndromem polycystických vaječníků při užívání doplňků s probiotiky (prospěšné živé bakterie a kvasinky) projevily pozitivní účinky na:- hubnutí,
- inzulínovou rezistenci,
- podíl triglyceridů a
- hladinu cholesterolu.
Zdravá střevní flóra vám proto může pomoci i s nepříjemnostmi spojenými se syndromem polycystických vaječníků!
Proto doporučujeme …
1. KROK: VYHNĚTE SE STRESU A VĚNUJTE SE PRAVIDELNÉMU STŘEDNÍMU NEBO VYSOCE INTENZIVNÍMU AEROBNÍMU CVIČENÍ.
Cvičení je přirozeným prostředkem proti stresu, který může pomoci snížit zánět, vyrovnat hormony a posílit imunitní systém.
2. KROK: UŽÍVEJTE VÍCE POTRAVIN BOHATÝCH NA VLÁKNINU.
Je rozumné zařadit do svého denního jídelníčku co nejvíce ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků. Správně zvolená strava hraje klíčovou roli ve zdraví střev a podpoře dobrých bakterií.
3. KROK: KONZUMUJTE DUŠENÉ NEBO KVAŠENÉ POTRAVINY, JAKO JSOU KYSELÉ ZELÍ, KEFÍR, JOGURT A KOMBUCHA.
Fermentované potraviny mají pozitivní vliv na rozmanitost mikroorganismů v těle a mají pozitivní účinky na zdraví.
4. KROK: VYHNĚTE SE JEDNODUCHÝM SACHARIDŮM, VYSOCE ZPRACOVANÝM POTRAVINÁM A TRANSTUKŮM.
Také alkohol a kofein mají velmi nepříznivý vliv na složení mikrobiomu, proto je při konzumaci důležitá střídmost.
5. KROK: VYHNĚTE SE NADMĚRNÉMU UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK.
Antibiotika jsou pro tělo v případě nemoci opravdu užitečná, ale nadměrné užívání může narušit fungování imunitního systému a nebezpečné bakterie se nakonec stanou vůči antibiotikům zcela odolné. Antibiotika pak dokážou zničit i prospěšné bakterie, nejen ty škodlivé.
6. KROK: PRAVIDELNÝ RYTMUS SPÁNKU A ALESPOŇ 7-8 HODIN SPÁNKU DENNĚ.
Právě nedostatek kvalitního spánku může být jedním z klíčových faktorů, které ohrožují střevní mikrobiom.
7. KROK: DOSTATEČNÁ HYDRATACE TĚLA.
2-3 litry tekutin denně (ve formě vody nebo neslazeného čaje) pomáhají udržovat rovnováhu ve střevech.
Při řešení problémů se syndromem polycystických vaječníků může skvěle pomoci i kvalitní doplněk výživy, který pomáhá udržovat zdravá střeva a vyváženou střevní flóru.
8. KROK: UŽÍVÁNÍ POTRAVINOVÝCH DOPLŇKŮ.
Kromě již uvedeného upozorníme i na nepřítele, který podle nejnovějších výzkumů způsobuje největší škody.
Jedná se o lektiny. Lektini jsou ostré, malé bílkoviny nacházející se v mnoha potravinách, které mohou velmi rychle poškodit střevní sliznici.Nenechte se zmást lektiny, protože je najdete i v potravinách, které jsou považovány za zdravé a výživné (ovoce, zelenina, ořechy...). Bylo by chybou je odstranit z jídelníčku, proto jsme s odborníky navrhli řešení, které:
- neutralizuje lektiny a
- napomáhá k obnově střevní sliznice.
Pokud nevidíte požadované výsledky ani po 60 dnech pravidelného užívání, jednoduše nám napište zprávu, vraťte zbytek objednávky a my vám vrátíme peníze v plné výši.
Je to jedinečná příležitost, jak si konečně zajistit dostatek energie a fenomenální pohodu.